Link-2-Secure

Cybersecurity and data breach news

Uwaga – zmiana regulaminu korzystania z WhatsApp-a. Koniec z prywatnością?

Whatsapp jest jedną z najbardziej znanych aplikacji do wysyłania wiadomości, prowadzenia rozmów oraz video-chatów, które mają miliardy użytkowników. Właścicielem WhatsApp-a jest Facebook.

Od kilku dni aplikacja informuje użytkowników o zmianach w polityce prywatności, które mają zacząć obowiązywać od dnia 8 lutego 2020 roku. Komunikat generowany przez Whatsapp-a wyraźnie wskazuje, że każdy użytkownik musi wyrazić zgodę na nowe warunki korzystania z platformy Whatsapp właśnie do 8 lutego 2021 r., w przeciwnym razie użytkownicy stracą dostęp do czatów i kontaktów.

Co się zmieni?
Integracja z firmami z Facebooka. Według nowego regulaminu WhatsApp będzie mógł przekazywać użytkownikom materiały marketingowe dotyczące firm współpracujących z Facebook-iem. Co więcej, firma będzie wykorzystywać dane użytkowników pobrane z komunikatora i innych usług Facebook-a do wyświetlania spersonalizowanych treści a także „ulepszania” usług. Kolejną prawdopodobną nowością będzie integracja Messengera znanego z Facebook-a z WhatsApp-em.

Co jeżeli nie wyrażę zgody na nowy regulamin?
Teoretycznie do 8 lutego nic się nie zmieni… Jednak po tym dniu konto użytkownika, który nie wyrazi zgody na nowy regulamin prawdopodobnie przestanie działać a w najgorszym przypadku użytkownik straci dostęp do całej swojej historii konwersacji.

Dzięki nowym zasadom, WhatsApp pozwoli na interakcję w aplikacji, a co za tym idzie, może zwiększyć wygodę użytkowników; ważne jest jednak, aby zrozumieć, jakie informacje będą udostępniane w zamian.
Więcej informacji o nadchodzących zmianach można znaleźć w „Centrum Pomocy Whatsapp-a”

Co za prywatnością i szyfrowaniem komunikacji/danych?
Trudno na ten moment odnieść się do tej kwestii. Skoro Facebook chce wykorzystywać dane użytkowników do personalizowania reklam, a więc poniekąd – do udostępniania informacji podmiotom trzecim, może to oznaczać definitywny koniec bezpiecznej komunikacji. WhatsApp stanie się kolejnym w miarę wygodnym komunikatorem ale już nie do końca bezpiecznym. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie treści chyba czas się przesiąść na jeden z ostatnich bezpiecznych komunikatorów (Telegram lub Signal).