Link-2-Secure

Cybersecurity and data breach news

Wielki wyciek danych setek tysięcy klientów kilkunastu lini lotniczych

Globalny dostawca IT dla przemysłu lotniczego firma SITA potwierdziła, że padła ofiarą cyberataku, w którym hakerzy uzyskali dostęp do danych osobowych pasażerów linii lotniczych.

Linie lotnicze ostrzegają pasażerów przed naruszeniem bezpieczeństwa danych po tym, jak dostawca technologii lotniczych padł ofiarą cyberataku.
SITA, która dostarcza usługi IT dla 90% światowych linii lotniczych, ostrzega przed „incydentem związanym z bezpieczeństwem danych” po tym, jak padła ofiarą „wysoce wyrafinowanego ataku”

Globalny dostawca IT dla przemysłu lotniczego firma SITA potwierdziła, że padła ofiarą cyberataku, w którym hakerzy uzyskali dostęp do danych osobowych pasażerów linii lotniczych.

SITA poinformowała, że cyberatak w dniu 24 lutego 2021 r. doprowadził do „incydentu związanego z bezpieczeństwem danych” obejmującego dane pasażerów, które były przechowywane na serwerach SITA Passenger Service System Inc. zlokalizowanych w Atlancie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych.

Oświadczenie SITA opisuje incydent jako „wysoce wyrafinowany atak” i mówi, że firma „działała szybko”, aby opanować incydent, który nadal pozostaje przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa SITA, wraz z zewnętrznymi ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa.

„Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID-19 wzbudziła obawy dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa, a jednocześnie cyberprzestępcy stali się bardziej wyrafinowani i aktywni” – napisano w oświadczeniu SITA.

Linie lotnicze Star Alliance, w tym Singapore Airlines, New Zealand Air i Lufthansa ostrzegły pasażerów o naruszeniu danych SITA, natomiast niektóre linie lotnicze One World, w tym Malaysia Airlines, Finnair, Japan Airlines i Cathay Pacific przekazały pasażerom informacje o cyberataku. Południowokoreańskie linie lotnicze JeJu Air poinformowały pasażerów o incydencie drogą mailową.

Na moment publikacji artykułu nie wiadomo dokładnie jakiej liczby pasażerów wyciek dotyczy.