Link-2-Secure

Cybersecurity and data breach news

Pracownicy o 85% bardziej narażeni na wycieki danych w porównaniu z okresem przed-COVID-owym

Według badań opublikowanych w czwartek przez Code42, pracownicy są dziś o 85 procent bardziej narażeni na wyciek danych niż przed pandemią COVID-19.

Joe Payne, prezes i dyrektor generalny Code42, powiedział, że zdecydowana większość z tych 85 procent to osoby mające dostęp do poufnych informacji a wyłudzenia danych są efektem działania złośliwego oprogramowania, a reszta incydentów spowodowana jest niedbałością pracowników.

Z raportu wynika, że pracownicy często wykorzystują prywatne zasoby oraz rozwiązania chmurowe (np. Dropbox), które nie są zatwierdzone przez działy bezpieczeństwa IT w firmach.

Payne powiedział, że badanie przeprowadzone przez Instytut Ponemona wyraźnie pokazuje, że firmy zmagają się z problemem ryzyka związanego z wykorzystaniem informacji poufnych w okresie COVID-19. Z nowego badania wynika, że 76 procent liderów bezpieczeństwa IT twierdzi, że ich organizacje doświadczyły jednego lub więcej przypadków naruszenia bezpieczeństwa danych związanych z utratą poufnych plików od momentu rozpoczęcia pracy w domu. Kolejne 59 procent twierdzi, że w ciągu najbliższych dwóch lat wzrosną zagrożenia wewnętrzne, spowodowane głównie przez użytkowników mających dostęp do plików, których nie powinni mieć, pracowników preferujących pracę w sposób, w jaki chcą, niezależnie od protokołów bezpieczeństwa, oraz kontynuację pracy zdalnej.

W badaniu Code42 dodano, że pomimo świadomości powyższych problemów, ponad połowa – 54 procent – nadal nie ma formalnego planu reagowania na ryzyko związane z wykorzystaniem informacji poufnych, a 40 procent nie ocenia, jak skutecznie ich technologie zmniejszają ryzyko związane z wykorzystaniem informacji poufnych.