Link-2-Secure

Cybersecurity and data breach news

#FluBot atakuje smartfony

Nowy robak #FluBot, który atakuje smartfony ofiar, wykrada numery telefonów z książki telefonicznej oraz dane do logowania do banków.

CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) wydał ostrzeżenie przed nowym złośliwym oprogramowaniem (nazwanym #FluBot ze względu na szybkość rozprzestrzeniania) wykradającym numery telefonów z książek telefonicznych smartfonów ofiar. Po uzyskaniu dostępu do bazy robak rozsyła się do kontaktów zapisanych w telefonie.

Jak podaje CSIRT KNF robak w Polsce dystrybuowany jest za pośrednictwem SMSów podszywających się pod@FedEx. „FluBot zaatakował głównie rynek Hiszpański i zebrał tam ogromne żniwo infekując 60 000 urządzeń oraz wykradając 11 milionów numerów telefonicznych.”

Paweł Piekutowski (@PPiekutowski) dodał, że #FluBot atakuje również aplikacje bankowe i wykrada dane do logowania. „#FluBot w Hiszpanii rozprzestrzenia się w niesamowitym tempie.

Można przypuszczać, że kradzież numerów telefonów to nie koniec – prawdopodobnie zostaną wykorzystane do kolejnych zmasowanych ataków phishingowych…