Link-2-Secure

Cybersecurity and data breach news

Dark-webowy marketplace Sipulimarket zamknięty przez fińskie służby celne

Fińskie służby celne (Tulli) zamknęły w piątek marketplace

(dark web) i zabezpieczyły jego treści.

Najnowsze uderzenie w nielegalny handel w dark webie miało miejsce w ścisłej współpracy z Europejskim Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3) Europolu, Eurojustem oraz Komendą Główną Policji we Wrocławiu. Zgodnie z komunikatem prasowym Europolu Sipulimarket stał się centrum wszelkiego rodzaju nielegalnych działań, w tym kupna/sprzedaży narkotyków i innych nielegalnych towarów.

Sipulimarket pojawił się w sieci Tor w 2019 r. Był to jedyny dark-webowy „bazarek” w języku fińskim na Torze po zamknięciu przez fińskie służby celne Silkkitie (Valhalla) wiosną 2019 r.

Europol wspierał fińskie służby celne, zapewniając wsparcie operacyjne i wiedzę techniczną. Bitdefender, firma zajmująca się bezpieczeństwem w Internecie, pomagała w doradzaniu Europejskiemu Centrum ds. walki z cyberprzestępczością (EC3) Europolu.

Jest to kolejna ilustracja tego, w jaki sposób organy ścigania nadal z powodzeniem ukierunkowują działalność przestępczą w ciemnej sieci.

„Domena ta została przejęta przez fińskie służby celne we współpracy z wydziałem ds. cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy wsparciu Europolu i Eurojustu za poważne przestępstwa narkotykowe” – czytamy w raporcie.